MAIL
NEWSLETTER 7
9.6.2014
Jaroslav Petrásek:
po stopách Jaroslava Juhana v klasickém Porsche!
>> text PDF ke stažení

Dobrodružství a adrenalin dostanou pro Jaroslava Petráska na letošní Carreře nový rozměr. Spolu s Vojtěchem Štajfem a Petrem Kačírkem se na slavný mexický závod vydá Petrásek po stopách slavného českého rodáka Jaroslava Juhana a jako Juhan povede speciál značky Porsche, byť poněkud mladšího data, než byly typy, s nimiž sám Juhan závodil...

Muž, který ustavoval rekordy v bezmotorovém létání a prosazoval se i v závodech v plachtění po moři a ve snowboardingu, tedy vyrazí na další unikátní misi, tentokrát v branži automobilové. "Vydali jsme se cestou závodního vozu Porsche 911 S, který už sám v sériové podobě byl určen ke sportu, a takový i zůstal. Naše auto bylo vyrobeno v roce 1972 a pochází ještě z prvních sérií devětsetjedenáctky. Auto bylo původně zelené a čeští fanoušci rallye si ho mohou pamatovat z dob, kdy s ním závodil Jiří Fajtl," říká Petrásek

 

Tak jako Štajfovo Subaru Coupé a Kačírkovo BMW 2800 CS, prochází i Petráskovo Porsche komplexní repasí. "Vlastně už to nebyla repase, ale stavba v podstatě nového auta. Na druhou stranu, nejdeme cestou stavby nějakého úzce zaměřeného speciálu. Už původní auto mělo homologaci FIA, a tu chceme zachovat," říká Petrásek. Vůz pohání samozřejmě vzadu uložený vzduchem chlazený šestiválec s protiběžnými písty o zdvihovém objemu 2,2 litru. Původní vstřikování ovšem muselo být vzhledem k předpisům Carrery odstraněno, a tak se o plnění postará dvojice trojitých karburátorů Weber. Výkon motoru vzrostl zhruba na 200 koní, přičemž hmotnost vozu bude pouhých 890 kilogramů.

 

"Na podvozku jsme žádné zásadní změny nedělali," říká Petrásek,"o homologaci FIA nechceme přijít kvůli našim účastem na dalších závodech. Ani tlumiče, byť jsou to soudobé Reiger, jsme neudělali nastavitelné. Chceme jednoduché a autentické auto". Vůz je vybaven také originálními Porsche koly Fuchs, nesoucími patnáctipalcové pneumatiky o šířce 195 milimetrů. V současné době je kompletován motor i karosérie, která dostala úplně nový, homologovaný vnitřní ochranný rám a už prošla lakovnou.

Petrásek ví, že bez důkladného seznámení s vozem a testů nově sestaveného auta nebude možné na Carreře uspět. Naopak. "V rámci testů závodních i nezávodních chceme s autem ujet 3000-4000 kilometrů. Rádi bychom se také svezli v některých soutěžích volného poháru, aby jednak vůz poznal závodní nasazení a já se sžil se svým navigátorem." Dodává Petrásek. Kopilotem mu totiž nebude nikdo slavnější než Karel Jirátko, legenda mezi českými navigátory, který k titulu mistra republiky dopomohl Pavlu Valouškovi i Leo Pavlíkovi, závodil i s Emilem Trinerem v mistrovství světa. Muž, který v rally začínal před 45 lety, tak bude Petráskovým spolehlivým rádcem ve zrádných podmínkách více než 3000 kilometrů dlouhého závodu.

 

S jakým výsledkem by byl Petrásek na Carreře spokojen? "Chceme nastavit rozumné tempo
a závod si užít, a pochopitelně spatřit cíl. V rámci naší třídy chceme dosáhnout co nejlepšího výsledku, zároveň ovšem chceme vůz zachovat pro další závodění i příští ročníky Carrery," tvrdí muž, jenž bude pokračovatelem české juhanovské tradice za volantem vozu z Zuffenhausenu.

Sdílejte s námi naše nadšaní
Váš La Carrera Panamericana Czech Republic Rally Team

>> text PDF ke stažení WEB   FACEBOOK   
© 2014 / all rights reserved LA CARRERA PANAMERICA
CZECH REPUBLIC RALLY TEAM
Týmlova 14, 140 00 Praha 4, Czech Republic
Jiří Vintr, Media manažer týmu, media@panamericanarally.cz