4. etapa

Češi se derou vzhůru, Štajf vyhrál 4. etapu a i Kačírek zrychluje!

Přiklání se štěstěna konečně na stranu českého týmu? Po etapách plných smůly a technických potíží konečně "zacinkalo". Obě naše posádky v pořádku dokončily etapu a Vojta Štajf v ní dokonce vyhrál svoji třídu Historica A Plus. Petr Kačírek se sice dál potýkal s nástrahami palivového systému, ale všechny vložky, jakož i celou etapu, zdárně dokončil a v jejím konci už předjížděl soupeře jednoho za druhým.

Etapu do Morelie si Češi pamatují z loňska. Byla to jediná, kterou Vojta vloni nedokončil kvůli prasklé poloose. Štajf dovedl své Subaru vítězně do cíle hned čtyř erzet čtvrté etapy a přetahoval se o první místo s Alfou Romeo Američana Laubera. Vítězství v etapě pro sebe získal až v poslední vložce, v níž nadělil Lauberovi 9 sekund.

"Dnes to byla první etapa, kterou jsme absolvovali zcela bez technických potíží a jsme moc spokojení. Je jasné, že proti Lauberově dvoulitru máme menší výkonový handicap, který se projevuje hlavně při jízdě do kopce, zato z kopce krásně využíváme šířku vozovky i její zaklopení a je to opravdu radost. V celkovém pořadí jsme čtvrtí a po dnešku už snad nahlédneme i do první dvacítky celkového pořadí. Na třetího ve třídě ztrácíme asi pět minut, což je hodně, ale v těch třech zbylých etapách se toho ještě může spoustu stát a pořád je o co bojovat," zhodnotil Štajf etapu, v níž dojížděl vítězné erzety na začátku druhé desítky celkového pořadí, přičemž tu poslední vyhranou zajel na celkovém 10. místě, v konkurenci šestilitrových studebakerů o čtyřnásobném výkonu!

Naděje vkládané do upraveného motoru u Petra Kačírka sice nebyly marné, ale ke spokojenosti Petrovi stále hodně chybělo. "Hlavně že máme medaili za dokončenou etapu, toho si dnes cením nejvíc. Bohužel, palivový systém nás i na dnešních zkouškách potrápil. Včera jsme alespoň dospěli k tomu, že víme, že motor dostával paliva příliš málo. V poslední erzetě už auto jelo velmi slušně, bohužel jsme startovali ze zadních pozic a jen na poslední zkoušce jsme předjeli pět soupeřů! Podvozkově je auto opravdu vynikající. Soupeři vás samozřejmě nepustí hned před sebe. Když je zkouška ze zatáčky do zatáčky, každý kouká jen dopředu, takže trvá pět, šest zatáček, než se před něj dostanete, každé takové předjetí vám nadělí šest, sedm sekund navíc. V noci budou mechanici znovu rozebírat celé auto - zaznamenali jsme prasklý šroub tlumiče a je třeba prozkoumat podvozek, jestli neskrývá nějakou latentní příčinu tohoto potíže," dodává Kačírek. A časy z jednotlivých erzet to jen potvrzují - ve většině z nich musel Petr opakovaně zastavovat a vypadával z tempa a pohyboval se vesměs mezi 45. a 55. místem absolutního pořadí. V poslední zkoušce, která mu vyšla, dojel pětadvacátý, navzdory zmíněným předjížděcím peripetiím.

Únava se nekupí pouze u mechaniků, ale i u soutěžních posádek: "Po dojezdu strávíme vždycky dvě hodiny v centru města setkáním s fanoušky a podepisováním kartiček. Pak se musíme vidět s mechaniky a dát jim základní instrukce, jdeme se ubytovat na hotel, ale spát ještě nemůžeme, čeká nás večerní slavnostní vyhlášení, které se pokaždé pořádně táhne. zrovna dnes by byla škoda, kdybychom ho minuli, když jsme vyhráli etapu. Do postele zamíříme vždycky až kolem půlnoci a míváme toho, jak se říká, plné brýle. Přitom se nezastavíme od rána do noci, není tu čas absolutně na nic," dodává Vojta Štajf.

Pátá etapa zavede soutěžící do krásného prostředí hornického historického města Guanajuato. Ještě předtím však obě naše posádky budou muset absolvovat několikero horských erzet, z nichž některé Vojta Štajf označoval za méně vhodné pro jeho vůz. 

<< zpět na seznam novinek